Donovaly - info

lyzovani-bg-header-title.png
     

Obec Donovaly leží na sever od Banské Bystrice, mezi pohořími Velká Fatra a Starohorské vrchy. Donovaly (980 m. n.m.) patří mezi nejvyšší trvale osídlené oblasti Slovenska. V obci se nachází významné lyžařské středisko, které si díky svému charakteru, úspěšné modernizaci, horské kulise, množstvím mírného cvičného terénu a ubytovací kapacitě vybudovalo pověst slovenského rodinného top centra. Nejvyšší bod lyžařského areálu je pak ve výšce 1 360 m nad mořem. Areál je umístěn v okolí Donovalů na dvou místech - na převážně jižních svazích Nové hole (1 370 m n.m.) a na protějším severním hřebenu Starohorských vrchů (Donovaly - Záhradiště). Na Novou holu vede nový "telemix", což je 6-sedačka v kombinaci s 8-kabinkou. Z vrcholu vede sjezdovka buď zpět do Donoval (2 200 m, převýšení 450 m) nebo k dolní stanici, která vede na vrchol z východní strany (Patočiny, 1 133 m n.m.). Z Nové hole lze také "sletět" na padáku, protože v nabídce střediska je i paragliding. 80 % sjezdovek je uměle zasněžováno. Lyžovat se však dá i v sousedním středisku Liptovské Revúce, které nabízí 1 500 m dlouhou sjezdovku pro středně náročné lyžaře. Na Záhradišti je hlavním vlekem 4-sedačka, která obsluhuje 800 m dlouhou sjezdovku. V okolí se nachází ještě několik kratších vleků - ty jsou však určeny spíše pro méně zdatné lyžaře.
Lyžařské středisko Donovaly (oblast Nízké Tatry) se nachází ve vzdálenosti 502 km od Prahy a 300 km od Brna.

 

Last minute nabídka lyžařských zájezdů Donovaly

ParallelRenderThread Error:javax.persistence.PersistenceException: org.hibernate.exception.SQLGrammarException: could not execute query
 
         

Lyžařské středisko Donovaly

Donovaly, které se skládají z několika vesnic a které původně vznikly v 17. století jako uhlířské osady, se řadí mezi nejvýše položené a trvale osídlené oblasti Slovenska. Dnes také patří k nejznámějším a nejoblíbenějším střediskům zimních sportů a to zejména díky své poloze na rozhraní Nízkých Tater a Velké Fatry. Své značné nadmořské výšce (kolem 1 000 m) a příznivému klimatu také vděčí za mimořádně příznivé podmínky pro lyžování. Navíc však Donovaly leží na významné mezinárodní komunikaci, spojující sever a jih Evropy, což dále zvyšuje atraktivitu tohoto lyžařského střediska. Lyžařské středisko Donovaly je přístupné jak vlakem (do stanice Banská Bystrica nebo do Ružomberoku a odtud autobusem do Donoval), tak i autobusem (do stanice Banská Bystrica nebo Ružomberok a odtud po přestupu do stanice Donovaly) nebo autem (po mezinárodní komunikaci E77 do Banské Bystrice a odtud do Donoval - 26 km nebo do Ružomberoku a odtud do Donoval - 27 km).

 

Atrakce střediska

Malebná obec Donovaly se nachází nedaleko Banské Bystrice, na rozhraní Velké Fatry a Nízkých Tater. Na návštěvníky a zejména lyžaře zde čeká moderně vybavené lyžařské středisko, které nabízí kromě nádherného panoramatu okolních hor i lyžařské tratě, které jsou svým profilem spíše mírné. Situovány jsou na obou stranách městečka, takže pokud přijíždíte ze směru od Banské Bystrici, budete mít prudší svahy po levé ruce. Právě zde, u apartmánového domu Magura, se nachází i osmimístná kabinka. Pomocí ní a následně i moderní šestisedačky, se dostanete do nadmořské výšky až 1 361 m. Zpět do údolí pak vedou červené tratě a také jedna krátká černá. Na druhé straně najdeme vleky a jednu lanovku, které obsluhují modré tratě. Ty jsou určeny zejména pro méně zdatné lyžaře. Donovaly nabízí celkově více jak 11 km upravovaných lyžařských tratí a 18 sjezdovek, z nichž je pravidelně zasněžováno umělým sněhem celkem 8 km. Převažují zde lehké modré sjezdovky, i když zde najdeme i 3 středně těžké červené a jednu černou sjezdovku. V areálu byl také vybudován nový FUN PARK, který je rozšířením již existujícího FUN PARKU Patty Ski na Donovalech (část Mistríky). Ten se nachází v nejvýhodnější lokalitě pro výuku lyžování - a to přímo mezi dvěma lyžařskými svahy Nová Hoľa a Záhradiště. K 2 500 m2 původní plochy tak přibude nových 10 000 m2, čímž se stane nejen největším na Slovensku, ale i druhým největším svého druhu v Evropě. 

Náročnost sjezdovek

Lyžařské středisko Donovaly nabízí výborně připravené sjezdovky všech obtížností. K dispozici je celková nabídka, která zahrnuje 11 km sjezdovek, na které dokáže přepravit o celkové kapacitě až 8 000 osob/hod 1 lanovka a 10 vleků. Donovaly nabízí 7 km lehkých sjezdovek, 3 km středních sjezdovek a 1 km těžkých sjezdovek.

 

Slovensko

http://lyzovani.travel.cz/image/image_gallery?img_id=206148&t=1387443550719
 

Potřebujete poradit?

224 990 980
800-TRA-VEL (800 872 835)
602-TRA-VEL (602 872 835)

Garantujeme nejnižší ceny

Počasí v oblasti Brezno

Aktualizováno 13/03/2016 03:30skoro jasnoskoro jasno5 °C
 

Předpověď (min./max. teplota)

Nahrávám...

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolených kritérií

Ověřujeme aktuální dostupnost a cenu vybrané služby

Vyhledáváme pro Vás nejlepší nabídky dle zvolené destinace

Děkujeme, Vaše rezervace se dokončuje